Constantin Reliu, 63, lähti Romaniasta vuosia sitten työskentelemään Turkkiin. Hän ei pitänyt mitään yhteyttä perheeseensä.
Lopulta vaimo hankki kuolintodistuksen, koska oletti Constantinin kuolleen maanjäristyksessä Turkissa.
Constantin karkotettiin äskettäin takaisin Romaniaan, koska hänen henkilöpaperinsa olivat vanhentuneet.
Constantinin tarkoitus oli uusia passi Romaniassa ja palata takaisin Turkkiin uusien henkilöpapereiden kanssa. Hän ei kuitenkaan onnistunut tässä.
Constantin pidätettiin Romanian rajalla, koska hänellä ei ollut voimassa olevia papereita. Tämän lisäksi maahantuloviranomaiset kertoivat hänen kuolleen vuonna 2003.
Constantin pyysy Barladin oikeudelta Romaniassa kuolintodistuksen mitätöintiä. Oikeus kuitenkin katsoi Kafkamaisessa päätöksessään hänen olevan kuollut ja kuolintodistuksen pysyvän voimassa, siitä huolimatta, että Constantin oli oikeusistunnossa paikalla ja täysin elossa.
Tämän lisäksi tuomari totesi, ettei vuodelta 2003 olevasta kuolintodistuksesta voi valittaa, koska valitusaika on kulunut umpeen.
“Olen virallisesti kuollut, vaikka olenkin elossa.”
“Minulla ei ole tuloja ja koska minut on merkitty kuolleeksi, en voi tehdä mitään.”
Constantin Reliu kertoi paikallisille toimittajille.
Asiasta raportoivat mm. Digi24 ja New York Post.